2138/756
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Fritstående tre-personers sofa med svungent stel af eg. Sider og ryg betrukket med lysgrøn uld, sæde samt indvendig ryg med koksgrå uld. Udført 1950'erne hos Søren Willadsen. L. 183.
Model formgivet til udstillingen i Forum, marts 1952.
Litteratur: “Bygge og Bo”, forår 1952.
God stand med mindre brugsspor. Stel med ridser og mærker. Senere professionel betrukket. Uld med mindre tegn på brug.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud