2006/​84

Japansk kiseru-pibe af bambus med montering af sølv og kobber, tilhørende kiseruzutsu-etui af gevir og tobakspung af læder. Meiji 1868–1912. Pibe L. 21.

Dele af indlægninger mangler på piben. Etui med naturligt hul. Let gulnet. Tobakspung med rifte i den ene side og irret trykknap. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK