2006/84
Japansk kiseru-pibe af bambus med montering af sølv og kobber, tilhørende kiseruzutsu-etui af gevir og tobakspung af læder. Meiji 1868–1912. Pibe L. 21.
Dele af indlægninger mangler på piben. Etui med naturligt hul. Let gulnet. Tobakspung med rifte i den ene side og irret trykknap. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag