Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Spisestuen på Liselund”. 1917. Opus 36. Sign. Peter Ilsted 130/112. Mezzotinte. Lysmål 53×45.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 514, 2005 nr. 659.
Papiret er gulnet. Mindre fugtpletter. Undersøgt i ramme.