“Polyphon” spillemaskine i kabinet af nøddetræ, prydet med skæringer og intarsia i lyst træ, under låg billede af musicerende putti. Serienummer 31861. 38 tilhørende plader medfølger. Ca. 1900. Kabinet H. 33. L. 57. B. 52.
Afslag på låg, dele af liste medfølger. Del af skæring mangler på det ene hjørne. Revne i træet på bagsiden. Plader med rust, nogle trykkede. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv enkelte ridser og mærker. Optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
21 bud