1831/1123
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med grøn hjerte facetslebet diamant på ca. 1.76 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.99 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (F-H). Klarhed: VS-SI. Str. 57.
Vurdering fra Gamla Västers Diamant dateret 9–5-17 medfølger.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Fremstår farvebehandlet.
Smykker, 1. august 2018
Vurdering
Hammerslag