2009/81
To hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldte, det ene ligeknækket og med gennembrudt krone, utydeligt mestermærke; det andet hjerteformet, låg med to kronede fugle, mester Martin Hinrich Petersen, borgerskab Haderslev 1784–1824. Vægt 38 g. og 36 gr. H. ca. 7 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ligeknækket æg punslet med senere ejerinitialer MLD 1813 LD. Hjerteformet æg punslet med ejerinitialer CJ.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud