Engelsk maler, 19. årh.
To prospekter. Begge sign. J. Thorpe og dateret 1844. Olie på malepap. 14,5×16.
Marine med et sejlskib nær en klippekyst. Sign. J. Thorpe Seaton Carew 1844. På bagsiden betegnet “Hartlepool [...] T. L. eller J. Thorpe 1844”. Olie på malepap. 14,5×16.
Parti fra Thirlmere søen i Lake District, England. Sign. J. Thorpe [South] [Canal] 1844. På bagsiden betegnet “Thirlmere Lake, Cumberland, Raven Crag in the distance. J. Thorpe 1844”. Olie på malepap. 14,5×16.
(2).
Begge med: Minimale retoucheringer. Krakeleringer. Minimale afskalninger ved rammekant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020