2248/​879

Dansk design

“Mobile” loftslampe af lilla lakeret metal, tre skærme af rødlakeret metal, messing og plastik. 1950'erne. H. ca. 130. Diam. ca. 155.

Brugsslitage. Ridser, mærker, buler og flere defekter. Manglende skruer. Plastikskærme med flere defekter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 29. november 2022

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag