842/​309

Dansk barok lågbæger af sølv, indvendigt forgyldt, hævet på tre kugleben, låg med skævrillet kant og lågknop i form af kugle. Bund punslet med vægtangivelse Vog 23 lod 3 qt samt senere ejerinitialer C:M:S+J:H:S 1761 og E:C:D:F:W 1792. Mester Lauritz Christensen Wild, Århus 1679–1704, enken fortsætter formentlig professionen. Vægt 337 gr. H. 15 cm.

Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Kierkegaard og antikviteter, 18. september 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK