2432/38
Lars "Hugger" Pedersen (f. Jersie ved Køge 1781, d. sst. 1860)
Almue armstol af sortmalet træ, udskåret med bladværk, navnetræk, “Sid paa mig og hviil dig” samt årstal 1834. 19. årh.
Litteratur: Axel Steenberg, Danske bondemøbler, 1959.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger.
Vurdering