2432/38
Lars "Hugger" Pedersen (f. Jersie ved Køge 1781, d. sst. 1860)
Almue armstol af sortmalet træ, udskåret med bladværk, navnetræk, “Sid paa mig og hviil dig” samt årstal 1834. 19. årh.
Litteratur: Axel Steenberg, Danske bondemøbler, 1959.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag