Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Den spanske stol”. Armstol med stel af eg, beklædt i sæde og ryg med vegetabilsk garvet kernelæder. Model 2226. Designet 1958. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2018.
“Den Spanske Stol” blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 19. sept. - 5. okt. 1958 i Snedkermester Erhard Rasmussens stand under temaet: “Møbler til et landhus”.
Litteratur: Grete Jalk (Red.), “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bd. 4, s. 66–69.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 136–37.
Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 177.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. august 2019
8 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||