12040/​82

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Axel Salot: Træsnit. Kbh 1940. Med træsnit trykt fra de orig. stokke. Sign. Salto og nummereret 411/550. Kbh 1940 + Marcus Laursen: 12 Sonetter. Med orig. omslag af Salto. Nummereret 45/200. Kbh 1941 + 2 udgivelser om Salto. 22×17–30×21,5. (4)

Salto Træsnit med lille plet på bagpermen ellers et særdeles rent eksemplar. De øvrige med alm. brugsspor. Sonetter med pletter.

Kunst, antikviteter & design, 1. oktober 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
500 DKK