12040/82
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Axel Salot: Træsnit. Kbh 1940. Med træsnit trykt fra de orig. stokke. Sign. Salto og nummereret 411/550. Kbh 1940 + Marcus Laursen: 12 Sonetter. Med orig. omslag af Salto. Nummereret 45/200. Kbh 1941 + 2 udgivelser om Salto. 22×17–30×21,5. (4)
Salto Træsnit med lille plet på bagpermen ellers et særdeles rent eksemplar. De øvrige med alm. brugsspor. Sonetter med pletter.
Kunst, antikviteter & design, 1. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag