2043/76
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
“Teltlejr i Egedesminde Skærgaard”. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 48×88,5.
Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag