2043/​76

Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)

“Teltlejr i Egedesminde Skærgaard”. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 48×88,5.

Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag