2417/839
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Lille lågkrukke af stentøj modelleret med muslinge- og søgræsmotiver i relief. Dekoreret med blå glasur. Sign. monogram. H. 12,3. Diam. 7.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant og fodrand afslebet. Munding og låg med flere afslag, herunder en med hårrevne.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag