2443/​561

Dansk snedkermester

Hvidlakeret høj skænk med runde ben. Front med to skydelåger samt vertikal jalousilukke af elm. Udført ca. 1940'erne, Danmark. H. 121. L. 154. D. 45.

Alders- og brugslitage samt patina. Ridser og mærke, nogle afslag i maling samt misfarvninger. Udtræksbakker med afslag fra kontakt med jalousilukke, enkelte bakker med pletter. Indvendigt med let røglugt.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?