873/​949

Per Bak Jensen (f. København 1949)

“Kullen I”, (1987). Signeret A/P PBJ 93 på passe partoutet. Sølvgelatineprint. Lysmål 52×38 cm.

Reference: Mikkel Bogh: “Per Bak Jensen: Det usete billede”. 2006. P. 17.

Proveniens: Med udstillingsetiket på bagsiden af rammen fra Museum of Photographic Arts (MOPA), San Diego.

Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK