2414/682
Kontorstol med justérbart drejestel af bøg og brunlakeret metal, monteret med hjul. Sæde samt ryg betrukket med sort skai. Udført og mærket hos Fritz Hansen. 1940–50'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk. Rust.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag