2414/​682

Fritz Hansen

Kontorstol med justérbart drejestel af bøg og brunlakeret metal, monteret med hjul. Sæde samt ryg betrukket med sort skai. Udført og mærket hos Fritz Hansen. 1940–50'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk. Rust.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag