Foto endnu ikke klar
893/276
Et sæt på tolv svenske rokoko stole af bemalet træ, hver med buede rygge udskåret med individuel ornamentik, baluster formede rygbræddre, svungen sarg og sæde hvor ti med betrukket med hvidt prikket silke og to med hvidt, front udskåre med rocailler og bladværk, cabriole ben, claw and ball. Göteborg, 18. årh.s midte. (12)
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag