2426/279
Fritstående kinesisk skærm af sort lak, dekoreret med palads, nederste panel med røgelseskar, offerkop og klokke i arkaisk stil, bagsiden med inskription. Stand af udskåret træ med gennembrudte ornamenter. 20. årh. H. 137. L 142. B. 48.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Åben samling i den ene side.
Vurdering
Hammerslag