2412/3
To Nøstetangen vinglas, cuppa slebet med hhv Christian VII's kronede monogram i bladvinget og initialer MSD i kronet rokoko kartouche samt inskription “enighed iblant os være, til vor felles gavn og ære”, lige stilk med luftfyldte spiraler, let hvælvede fodstykker. Norge, 18. årh.s slutning. H. 15 og 17 cm. (2)
Det største glas med mindre afslag på fodstykket. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud