2116/887
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Rektangulært bord af birk, top ilagt hvid laminat. Udført hos Artek, Finland. H. 72. L. 150. B. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud