A signed full silk Turkish carpet. An outstanding medallion design. C. 1.1–1.2 mio. kn. pr. sqm. 20th century. 300×198 cm.
Signeret Qum helsilke tæppe, Persien. Enestående medaljondesign udført til perfektion med brugen af de bedste materialer og håndværksmæssig kunnen. Signeret af den kendte mestervæver: Mohammad Jamshidi. Flot detalje med kædetråde i grøn, rød og hvid(farverne i det Iranske flag). Ca. 1,1–1,2 mio kn. pr. m2. Ca. 2000. 300×198.
Furniture, clocks, bronzes, carpets, silver and ceramics, 2 June 2021