921/​81

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“En ung pige.” Karen Brahe. Sign. monogram 1869. Olie på lærred. 63×54.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier, 1905, nr. 54.

S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier, 1942, nr. 167. Omtalt s. 38 således: “Sommerens betydeligste arbejde blev Karen Brahe-billedet. I Rønne sad søsteren Elisabeth for ham [...]. En studie viser søsteren siddende skrivende ved et bord, set mod lyset [...]. Hovedbilledet viser hende læsende, men er stadig en variant af profilmotivet med lyset bag figuren. Hun sidder alene i et højloftet interiør og danner en gratiøs silhouet, i forgrunden tilhøjre er figuren søgt afbalanceret ved en opfyldning af hjørnet med bl.a. en cello. Billedet er dybt tonet i brunt, hollandsk i præget, blidt og helt føjer det sig om den yndefulde fint udførte figur, tre svagt røde farver samler kompositionen, stoleryggens fløjl, skospidsen samt celloens baand. Billedet er vel mnu yderligere eftermørknet, men allerede i august skriver Zahrtmann [...]: ”...Hvad jeg tager mig for, er vanskeligt at sige, snart har jeg et, snart et andet, men jeg synes at intet ret vil trives for mig, og det eneste, jeg virkelig er glad ved, er Karen Brahe, der dog er saa umenneskelig mørkt, at folk spørger om det er nat...“.”.

Udstillet: Charlottenborg 1870 nr. 284. Kunstforeningen, “Udstilling af Kr. Zahrtmanns Arbejder”, 1907 nr. 27.

Litteratur: “Kunst i Privateje”, 1945, bd. III, omtalt og afb. s. 203.

Proveniens: Fru Marta Borch, enke efter købmand i Roskilde A. Borch (1905, 1907). Grosserer V. Ragoczy (1942, 1945).

Karen Brahe (1657–1736) var en dansk adelsdame og bogsamler. Hun stiftede i 1716 Odense Adelige Jomfrukloster, som hun også testamenterede sin store bogsamling til. Bogsamlingen, senere kendt som Karen Brahes Bibliotek, er det ældste, bevarede danske privatbibliotek.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK