“Elefant” røgelseskar af bronze, globeformet kar, hanke i form af løftede elefantsnabler. Stående på tre ben i form elefanthoveder, gennembrudt låg med bladslyng. Lågknop i form af liggende skaberakklædt elefant, afsluttet af vase. Mærket Tian He Liu Nian Du Zhi. Qing 19. årh. Vægt. Låg 3340. gr. kar 8963 gr. I alt 12303 gr. H. 51 cm. Stand af træ medfølger H. 29 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk auktion, 10. juni 2020