1917/​14

Bertha Dorph (f. København 1875, d. Hillerød 1960)

Møblement af poleret birketræ, bestående af sofa, bord, to armstole og fire stole, udskåret med bladværk, tilspidsede, facetterede ben. Udført hos Snedkermestrene Severin & Andreas Jensen, København. Sofa L. 200. Bord H. 75. Diam. 110. (8)

Udført til landsudstillingen i Aarhus i 1909.

Litteratur: Kirsten Ryskind-Eriksen, “Griffe, hejrer og ulve”, afb. s. 390–391.

Restaureret med nyt betræk på sofa og stole.

Ældre malerier og møbler, 22. april 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK