2434/585
Bente Hansen (f. København 1943)
Et sæt på fem blomsterformede skåle af stentøj. Dekoreret med blå, hvide og sorte glasurer. Sign. monogram. Unika. H. 4,3–13,5. Diam. 11,3–33,7. (5)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Den største skål med brændingsrevne på øverste kant. En lille skål antagelig udført som prøve.
Vurdering