2148/​522

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Stor søpapegøje af bemalet elletræ. Designet 1954. Udført hos Kay Bojesen. Stemplet Made in Denmark. H. 30.

Proveniens: Nuværende ejer fik søpapegøjen i gave i 1954.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker. Maling med krakeleringer og nogle afskalninger, primært ved luffer.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK