2148/522
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor søpapegøje af bemalet elletræ. Designet 1954. Udført hos Kay Bojesen. Stemplet Made in Denmark. H. 30.
Proveniens: Nuværende ejer fik søpapegøjen i gave i 1954.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker. Maling med krakeleringer og nogle afskalninger, primært ved luffer.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag