2446/​9

Glasfigurflaske med figur i form af siddende dame i opalhvid og glasfigurflaske med antilope i brun. 19. årh.s anden halvdel. H. 14 og 6 cm. (2)

Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen

Litteratur: Niels Andersen og Torben Errboe: Danske Lommelærker - brændevinsflasker fra 1830–1917. Figur i form af siddende dame afbilledet s. 175.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

15 bud

6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK