2032/518
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Lille oval, firepolished vase af klart glas med violet overfang udskåret med motiv af klematis. Sign. Gallé. H. 9,8. B. max. 8,5. D. 8.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark.
Almindelig brugspatina, herunder nogle minimale overfladeridser og mærker. Nogle luftbobler hidrørende fra fremstillingen. Inderside med noget kalk.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud