905/​392

Mikhail Konstantinovich Anikushin (f. Moskva 1917, d. Skt. Petersborg 1997)

“Blokade”. Russisk skulptur i form af udkast af bronze til den centrale del af det store »Monumentet til de heroiske forsvarere af Leningrad«. Sign. M. Anikushin (med kyrilliske bogstaver). H. 18,5. B. 20. D. 9,5.

»Monumentet til de heroiske forsvarere af Leningrad» ligger på Sejrstorvet i Skt. Petersborg til minde om byens forsvar og belejring under 2. verdenskrig. Projektet blev udviklet og designet af skulptører og arkitekter, som selv havde deltaget i forsvaret af byen - Valentin Kamensky, Sergey Speransky og Mikhail Konstantinovich Anikushin. Monumentet blev afsløret den 9. maj 1975 på dagen for 30-årsdagen for Sovjetunionens sejr i 2. verdenskrig.

Proveniens: Den russiske maler Victor Josifovich Reichet (1922–2000), som var Mikhail Konstantinovich Anikushins gode ven og kollega fra Ilya Repin Leningrad Institut for Malerier, Skulpturer og Arkitektur. Herefter erhvervet af nuværende danske ejer i 1990.

The Sleeping Beauty

Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK