P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“En Pige ved Stranden. Hornbæk”. Sign. S. Krøyer Hornbæk - 73. 35×26.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 90.Proveniens: Landskabsmaler Hans Friis, dennes dødsboauktion 6. marts 1893. Jernstøber K. Brandts malerisamling, dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen 77, 1930 nr. 53.
Udsøgte malerier, 10. september 2003