1946/115
Georg Emil Libert (f. København 1820, d. sst. 1908)
Bjerglandskab med en stor klippe ved vandet. Sign. G. E. Libert 1849 med utydelig stedbetegnelse. Olie på lærred. 25×35,5.
G. E. Libert besøgte Tyskland i 1849
Mindre retoucheringer. Nogle minimale krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag