1946/​115

Georg Emil Libert (f. København 1820, d. sst. 1908)

Bjerglandskab med en stor klippe ved vandet. Sign. G. E. Libert 1849 med utydelig stedbetegnelse. Olie på lærred. 25×35,5.

G. E. Libert besøgte Tyskland i 1849

Mindre retoucheringer. Nogle minimale krakeleringer og afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag