Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Ung elegant dame i drosche ved Dronning Louises Bro ved Søtorvet. Sign. Paul Fischer 1902. Olie på lærred. 57×75.
Der er noget feminint og sødmefuldt, men også skrøbeligt over den elegante unge dame, som hun sidder der i droschen i sin smukke kjole og store hat med fjerprydelse. Ved hendes side en buket blomster.
Her kan man virkelig tale om den franske indflydelse! Paul Fischer foretog sin første rejse til Paris 1891, hvor han stiftede bekendtskab med kunstlivet i byen og malerkunstens nye strømninger, såsom impressionismen. Mange af hans københavnerbilleder fra især 1890erne bærer et stærkt fransk præg.
I særdeleshed en maler som Edgar Degas kan have inspireret ham både med hensyn til afskæring og en næsten provokerende måde at bringe personerne tæt på beskueren, som den elegante dame i droschen. En maler som Pierre-Auguste Renoir må ligeledes have inspireret og optaget ham. De yndede begge at male smukke unge piger med livfuldhed og spontanitet. Paul Fischer vendte flere gange tilbage til Paris. Besøgene, hvor han stiftede bekendtskab med franske naturalisme, betød ligeledes, at Paul Fischer fik en lysere palet.
Nærværende scene emmer af Paris, der er parisisk poesi over billedet og så er det somend fra Dronning Louises Bro med Nørre og Øster Søgades genkendelige bygninger med tårnene i baggrunden - midt i København!
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers oldefar i begyndelsen af 1900-tallet, og har været i samme families eje siden. Maleriet har således været ejet af samme familie i 3 generationer i over 100 år og har aldrig tidligere været handlet eller udstillet.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017