2024/708
Thorkild Olsen (f. Glumsø 1890, d. 1973)
Vase af porcelæn, udvendigt med præget mønster i relief. Dekoreret med grågrøn glasur, indvendigt med mørkerød glasur. Sign. monogram, 4133. Kgl. P. H. 14,2. Diam. 14,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag