2448/212
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, urhus med ungt par, skive af hvid emalje. Mærket 'A Paris'. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 38. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Vurdering