2449/​758

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Tre pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med gul uld. Formgivet 1939. Udført hos &Tradition. L. 200.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og skjolder. Nogle knapper med manglende polstring.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?