Rigmor Mydtskov (f. København 1925, d. sst. 2009)
Signeret farvepræsentationsfotografi af prinsesse Benedikte af Danmark (f. 1944). Nederst prinsessens signatur, 'Benedikte, 9. Aug. 1985'. I fotografiets nederste højre hjørne fotografsignatur, 'Rigmor Mydtskov'. I tilhørende ramme beklædt med blåt skind, øverst præget med prinsesse Benediktes kronede spejlmonogram i guld. Fotomål 16×12. Rammemål 27×20.
Proveniens: Gave fra prinsesse Benedikte til ceremonimester ved det danske hof, kammerherre Ulf Gabel-Jørgensen (1925–2006) på dennes fødselsdag den 9. august 1985.
Ramme med enkelte mærker/skrammer. Signaturen falmet.
107342 | ||
1165476 | ||
1040075 |