2102/748
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
To større og mindre cabaretfade af teak med hhv. seks og ni blågrønne anretterskåle af glas, fire tilhørende låg. Det ene låg mærket med label, Dansk Designs Denmark JHQ. Stemplet JHQ Danmark. Udført hos Nissen, Langå. L. 46. B. 24 og L. 47. B. 35. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud