2120/160
Hollandsk kumme af fajance dekoreret i blåt og sepia med landskaber i felter, hanke modellerede i form af maskaroner. 18. årh. H. 31 cm Diam. 38 cm.
Proveniens: Erik Brandt.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gammel reparation med kramper. Afslag og reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud