2050/​8792

Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med sidetryk, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i sort og blå emalje, to-farvet skive med sorte romertal, indre røde 13–24 arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld, signeret Pavel Bure, nr. 67262. Russisk værk. Ca. 1902. Vægt i alt 91 gr. Kassediam. 47 mm. Urholder af udskåret træ medfølger. (2).

Forkapsel graveret “Fra Enkekejserinden af Rusland 1905”, dvs. Kejserinde Dagmar.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel med let slidt/manglende emalje. Kasserand med flere små indtryk. Der garanteres ikke for at kædering og krone er af guld.

Russisk tema, 7. december 2020

Ure ▸ Rusland

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK