Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Landskab med huse i klitterne, Skagen. Sign. Viggo Johansen, Skagen 1912. Olie på lærred. 46×69.
Udstillet: Charlottenborg, 1913.
Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret. Stifthuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
24 bud