903/564
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Montmartre, tidligt forår”, Paris ca. 1912. Usign. Olie på lærred. 54×60.
Udstillet: “Jais Retrospektiv udstilling”, Den Frie Udstillingsbygning, København, 1936. Stempel på bagsiden.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021
Vurdering
Hammerslag