920/101
Rigsbankdaler 1813, H 24A, KM 683.1, S 1, Sieg 26.1, 14,47 g, mange små ridser - medaljeprægskarakter. Pragteksemplar af den sjældne variant, der som den eneste danske mønt er skåret af Christian Andreas Müller.
Kvalitet
0-01
Mønter og medaljer, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud