920/​101

Rigsbankdaler 1813, H 24A, KM 683.1, S 1, Sieg 26.1, 14,47 g, mange små ridser - medaljeprægskarakter. Pragteksemplar af den sjældne variant, der som den eneste danske mønt er skåret af Christian Andreas Müller.

Quality

Unc-EF

Auction
Category
Estimate

5,000 DKK

Sold

Price realised

12,500 DKK

24 bids

When Bidder Bid
230224 12,500 DKK
928649 12,000 DKK
230224 11,500 DKK
928649 11,000 DKK
230224 10,500 DKK
10,000 DKK
230224 9,500 DKK
928649 9,000 DKK
859224 (Auto bid) 8,500 DKK
928649 8,000 DKK
859224 (Auto bid) 7,500 DKK
928649 7,000 DKK
859224 6,500 DKK
807977 (Auto bid) 6,000 DKK
859224 6,000 DKK
807977 5,500 DKK
928649 5,000 DKK
817127 (Auto bid) 4,800 DKK
875877 4,800 DKK
817127 (Auto bid) 4,600 DKK
875877 4,400 DKK
817127 (Auto bid) 4,200 DKK
806711 4,000 DKK
817127 3,400 DKK