Carl Bille (f. København 1815, d. sst. 1898)
Dampskibet Hekla indhenter von der Tann i slaget ved Neustadt. Sign. Carl Bille 1869. Olie på lærred. 31×48.
På bagsiden betegnet: Dampskibet Hekla (E. Suenson). Kamp med v.d. Tann. u. a. f. Hafkvig 20/7.
To mindre huller samt en lille reparation. Mindre krakeleringer. Behov for rensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
40 bud