2438/927
Dansk møbeldesign
Overpolstret to-personers sofa, betrukket med grønt lyserødt, ben af bejdset bøg, forrest med sko af messing. 1940–50'erne. L. 145.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere monterede hjul.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag