Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Variations/Odin”. Salt- og pebersæt af rustfrit stål samt et par lysestager af glas. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ og mærket International Designs Ltd, IHQ/Japan. H. 12 og 16,5. (4)
Litteratur: Mark Perlson, “Danish Pepper - Jens Quistgaard's teak pepper mills”, s. 27. Heri beskrevet som “Variations”.
Litteratur: Dansk Designs brochure, ca. 1965. Heri beskrevet som Odin.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Quistgaard, 10. maj 2016